VÝSLEDKY
Mistrovství Evropy IPSC 2023 - Řecko

Mistrovství Evropy IPSC 2023 - Řecko

V druhé polovině září se v Řecku uskutečnilo Mistrovství Evropy ve střelbě IPSC v disciplíně “krátké velkorážné zbraně”. Na největší událost roku pro příznivce tohoto střeleckého sportu se sjelo přes 1500 střelců z celé Evropy, nechyběli však ani zástupci velmocí IPSC z USA, Argentiny, Brazílie, Filipín, Kanady a Jižní Afriky.


Česká výprava se prezentovala rekordníúčastí takřka 50 střelců napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejmladšímu účastníkovi výpravy bylo 15 let, nejstaršímu 68 let. Evropskýšampionát se uskutečnil na nově zrekonstruované střelnici nedaleko města Korinthos v areálu výcvikového centra řecké armády a policie. Celá akce byla velmi dobře připravena, a to jak po organizační, tak i po technické stránce, časové plány jednotlivých střeleckých dnů se dařilo bez větších problémů dodržovat a celá soutěž proběhla bez vážných komplikací.

I když některá družstva přijížděla na Mistrovství Evropy v roli předpokládaných favoritů, celkové výkony našich reprezentantů předčily všechna očekávání. Celýšampionát skončil pro českou výpravu obrovským úspěchem.Čeští reprezentanti vybojovali jak v soutěžích týmů, tak v soutěžích jednotlivců přes 40 medailí!!

V nejpočetněji obsazené divizi “PRODUCTION” obsadil druhé místo Michal Štěpán za nejlepším světovým střelcem světa Ericem Grauffelem z Francie. V kategorii “Senior” vybojoval taktéž druhé místo Václav Vinduška a v kategorii “Super Senior od 60 let” zvítězil a získal titul Mistra Evropy Zdeněk Němeček. Mezi „Superjuniory“ pak vybojoval druhé místo Jaroslav Ráček. V soutěži týmů divize PRODUCTION obsadil tým mužů ve složení Michal Štěpán, Ladislav Hanzlíček a Štěpán Tomolya třetí místo, stříbrné medaile získal v kategorii seniorů tým mužů od 50 let ve složení Roman Šedý, Václav Vinduška a Zdeněk Němeček.

V divizi STANDARD potvrdil ziskem stříbrné medaile svou účast mezi absolutní střeleckou špičkou obhájce titulu z evropského šampionátu v Srbsku Josef Rakušan. Nezaostali ani naši junioři, kdy Marek Černý získal první místo a titul Mistra Evropy a Jan Fiala se umístil na místě třetím. Velmi dobře se dařilo i celému týmu divize Standard ve složení Josef Rakušan, Zdeněk Liehne, Petr Znamenáček a Martin Krejčí, kteří získali pro Českou republiku zlaté medaile.

Ve velmi sledované divizi OPEN se skvěle dařilo jak mužskému (Robin Šebo, Marek Neumann, Miroslav Havlíček, Petr Samek), tak ženskému týmu (Martin Šerá, Lenka Hořejší, Natálie Novotná, Kateřina Šustrová). Obě naše družstva získala zlaté medaile a titul mistrů Evropy v soutěžích týmů. V individuálním hodnocení v kategorii žen vybojovala stříbrnou medaili Martina Šerá a třetí místo Lenka Hořejší. V kategorii mužů skvělým výkonem vybojoval titul evropskéšampiona Robin Šebo, třetím místem potvrdil nadvládu českých střelců v této divizi Miroslav Havlíček.

V divizi CLASSIC získal bronzovou medaili Jakub Marx a družstvo mužů (Jakub Marx, Jakub Kala a Petr Smutný) vybojovalo stříbrné medaile.

Do pořadí nedávno vytvořené divize PRODUCTION OPTICS také výrazně promluvili čeští střelci. Zlatou medaili vybojoval Martin Kameníček a titul evropských šampionů vybojovalo družstvo mužů ve složení Martin Kameníček, Miroslav Zapletal, Petr Pijáček a Radim Maděránek. V kategorii „Senior“ získal Petr Pijáček bronz.

V celkovém hodnocení zemí v počtu získaných medailí česká reprezentace skončila těsně za Itálií a stala se druhou nejúspěšnější zemí tohoto šampionátu. Následující rok se ponese v duchu příprav a kvalifikací českých střelců na světový šampionát pořádaný v roce 2025 v Jižní Africe.